Stan świec żarowych udzieli nam informacji o kondycji silnika
Auto części jakimi są świece żarowe, są potrzebne do prawidłowego rozruchu silnika wysokoprężnego, z czego niestety wielu kierowców zdaje sobie sprawę dopiero podczas niskich temperatur. W silnikach Diesla zapłon mieszanki poprzedzony jest sprężeniem powietrza do bardzo wysokiego ciśnienia, dzięki czemu osiąga ono wysoka temperaturę i po wtryśnięciu paliwa następuje zapłon. Jeśli silnik jest zimny, to konieczne jest wstępne podgrzanie komory spalania w celu zainicjowania zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej, do czego wykorzystuje się właśnie świece żarowe. Co warto o nich wiedzieć?
Świece żarowe dawniej i obecnie
Pierwsze świece żarowe były nieskomplikowaną grzałką, która wkręcana była w korpus silnika, a ich trwałość pozostawiała wiele do życzenia. Zostały one zastąpione świecami żarowymi, wyposażonymi element grzejny umieszczony wewnątrz zamkniętej rurki. Aktualnie wykorzystuje się świece żarowe ołówkowe z metalową końcówką grzejną, dzięki czemu można osiągnąć bardzo wysoką temperaturę już po czterech sekundach. Coraz popularniejsze są świece żarowe ceramiczne, które są odporne na wysokie temperatury i rozgrzewają się do tysiąca stopni Celsjusza już w zaledwie jedną sekundę.
Świece żarowe podgrzewają powietrze znajdujące się w komorze spalania do odpowiedniej temperatury w zaledwie kilka sekund. Jeśli działają one nieprawidłowo, to na desce rozdzielczej pojawia się pomarańczowa kontrolka informująca o tym, że konieczna jest wymiana świec żarowych. Kontrolka zapala się po przekręceniu kluczyka w stacyjce, co oznacza, że należy zaczekać do ponownego uruchomienia silnika, aż nie zgaśnie. Należy pamiętać o tym, że świece żarowe nie pracują w trakcie jazdy, więc jeśli dojdzie do zapalenia się kontrolki, to należy udać się do warsztatu.
Świece żarowe a kondycja silnika
Na podstawie wyglądu świec żarowych możliwe jest określenie stanu silnika wysokoprężnego i układu wtryskowego. Jeśli świeca jest osmolona i widoczna jest sadza, to mamy do czynienia z niewłaściwym przebiegiem procesu spalania. Natomiast biały nalot na świecy świadczy o zasiarczonym paliwie. Z kolei o nadmiernym zużywaniu się oleju czy uszkodzeniu pompy wtryskowej mówi nam zaolejenie i zanieczyszczenie nagarem. Jeśli zaś doszło do odpadnięcia części elementu grzewczego, to może to oznaczać, że gniazdo świecy jest niedostatecznie chłodzone lub wypaliła się uszczelka pod głowicą. W przypadku pojawienia się wżerów można podejrzewać zbyt wysokie napięcie podczas rozruchu.
Według specjalistów im więcej wody znajduje się w paliwie, tym szybciej zachodzą procesy korozji świec, co zmniejsza ich żywotność.