PSA Groupe – co warto wiedzieć o tym koncernie samochodowym?

Samochody, które produkowane są przez koncern PSA Groupe, zna większość z nas, choć nie wszyscy akurat te marki z nim kojarzą. Do niedawna był to drugi co do wielkości produkcji gracz na naszym europejskim rynku motoryzacyjnym. Teraz, po strategicznej fuzji z Fiat Chrysler Automobiles, wchodzi do ligi światowej, gdzie będzie czwartą siłą.

części do Peugeota4.jpg

Jak powstał PSA Groupe?

PSA Groupe wywodzi się z Francji. Początek jego istnienia związany jest z przejęciem przez dobrze prosperujące zakłady Peugeot marki Citroen. Właścicielem Citroena w tamtym czasie, czyli w roku 1974, był Michelin. Marka od dłuższego czasu przynosiła straty pomimo ewidentnych sukcesów rynkowych kolejnych modeli. Gdyby nie stworzenie koncernu PSA Groupe, Citroen zapewne zbankrutowałby. Ten krok posłużył obu markom. Przede wszystkim pozwolił na obniżenie kosztów produkcji – części do Citroena i Peugeota były produkowane wspólnymi siłami, choć marki zachowały odrębność. Dobra kondycja finansowa Peugeota pozwoliła również na inwestycje w obszarze rozwoju nowych technologii, które już wcześniej były prowadzone w zakładach Citroena. Wymiana technologiczna bez wątpienia posłużyła obu markom.

Marki francuskie należące do koncernu

Oczywiście dwiema markami samochodów, od których wszystko się zaczęło, i które PSA Groupe produkuje do dziś, są Peugeot i Citroen. Pomimo tego, że miały one pozostać odrębnymi markami, z biegiem czasu sprawy nieco się skomplikowały. PSA stanął przed problemem wewnętrznej konkurencji marek. Dlatego w 2013 roku podjęto decyzję o odsunięciu ich od siebie. Jednocześnie Peugeota postawiono wyżej niż Citroena. Wtedy też wydzielono luksusową markę samochodów DS.

części do Peugeota2.jpg

DS to trzecia marka należąca do koncernu. I, co warto podkreślić, nie jest to marka nowa. Wielbicielom Citroena jest całkiem dobrze znana. DS nawiązuje do historycznego, a zarazem flagowego modelu Citroena, który produkowany był w latach 1955-1975. Jego produkcję, jako samochodu luksusowego, wznowiono w 2009 roku. A w roku 2014 pojawił się właśnie jako odrębna marka DS. Dla koncernu była to strategiczna decyzja – DS miał być tym, czym jest Lexus dla Toyoty czyli własną marką prestiżową.

Marki niemieckie i indyjskie

PSA Groupe stosunkowo od niedawna jest w posiadaniu Opla. Do przejęcia od General Motors tej niemieckiej marki doszło w 2017 roku. Razem z Oplem w koncernie pojawiła się jeszcze jedna marka – Vauxhall. To produkowany w zakładach w Wielkiej Brytanii, już od lat 70., odpowiednik Opla. Nie każdy wie, że również od 2017 roku w posiadaniu koncernu jest bardzo popularna indyjska marka samochodów Ambassador.

 
0
Kudos
 
0
Kudos

Now read this

Dlaczego Toyota to lider niezawodności?

Niezawodność samochodów Toyota została wielokrotnie potwierdzona - zarówno przez specjalistów od motoryzacji, jak i zwykłych kierowców. Wysoka jakość marki znajduje odzwierciedlenie nie tylko w rankingach sporządzanych przez niezależne... Continue →