Płyny chłodzące, fakty o których możesz nie wiedzieć
Układ chłodzenia w pojazdach mechanicznych odgrywa niezwykle ważną rolę, bowiem zapewnia optymalną prace silnika. Oczywiście, aby tenże układ działał bez zarzutu zmotoryzowani muszą poświęcić mu nieco uwagi, systematycznie kontrolując jego stan techniczny, a także dbając o właściwy poziom płynu chłodniczego, bez którego jednostka napędowa ulegnie dość znacznemu uszkodzeniu, a użytkownik pojazdu dotkliwie odczuje to w swoim portfelu! Mimo, iż o płynach do chłodnic napisano już wiele, warto poznać kilka ciekawostek, stając się tym samym bardziej świadomym konsumentem.
Woda, czyli … najlepszy czynnik chłodzący #
Mało kto zdaje sobie sprawę, ale najlepszym możliwym do zastosowania czynnikiem chłodzącym jest woda. Jak wykazują różnorodne eksperymenty i badania, jest ona 10-krotnie skuteczniejsza od olejów, 100-krotnie efektywniejsza od powietrza, a nawet bardziej produktywna od najlepszych płynów chłodniczych! Z jej ceną także nie może konkurować żadna inna substancja. Niestety woda ma jedną główną wadę, która eliminuje ją z typowej eksploatacji chłodzącej w pojazdach mechanicznych, czyli zamarzanie w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza! Niestety to nie jedyny jej negatywny czynnik. Zwykła woda wodociągowa nasycona jest sporą ilością wapnia, które odkładają się na ściankach chłodnic. Z kolei woda destylowana powoduje dosyć szybkie korodowanie ścianek. Jeżeli więc używamy koncentratów do chłodnic (wymagających rozcieńczenia), to najlepsze recenzje zbiera woda uzdatniona z inhibitorami (środkami przeciwkorozyjnymi) i tylko taką powinno się używać.
Warto w tym miejscu zadać więc jedno, podstawowe pytanie, kiedy i czy w ogóle można nalać wody do chłodnicy? Takie działanie jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, kiedy nie mamy pod ręką płynu chłodzącego, a musimy niezwłocznie uzupełnić jego poziom w układzie chłodzenia, aczkolwiek zawsze powinna to być woda destylowana! Należy również pamiętać, aby po opanowaniu awaryjnej sytuacji pozbyć się wody z układu i zastąpić ją odpowiednim płynem chłodniczym!
Czy każdy płyn chłodniczy można mieszać z innymi? #
Nie trudno zauważyć, że na większości etykiet płynów chłodniczych umieszczona jest informacja o możliwości mieszania ze wszystkimi płynami. Czy możemy ufać takim zapewnieniom i mieszać ze sobą płyny chłodzące? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie. Warto wiedzieć, że różnorodne płyny mają różne składniki, które niekoniecznie będą ze sobą „współpracować”. Zmieszanie ze sobą nieodpowiednich substancji oraz zmiana środowiska pH mogą po pierwsze pogorszyć zabezpieczenie antykorozyjne, a po drugie spowodować powstanie agresywnej substancji, wpływającej negatywnie na pojazd mechaniczny. Niestety producent płynu chłodniczego nigdy nie weźmie na siebie odpowiedzialności za powstanie jakichkolwiek usterek, które ujawnią się i tak dopiero po dłuższej eksploatacji, a jak nie trudno się domyślić, łatwiej sprzedać produkt, który rzekomo miesza się z innymi płynami, niż taki, który ma większe wymagania eksploatacyjne. Z tego względu dobierając i użytkując płyn chłodniczy warto stosować się do czterech, głównych zasad:
- przed każdą wymianą płynu na inny produkt powinno się przepłukać układ chłodzenia,
- najlepiej wybierać płyn, który jest dedykowany danemu układowi i zalecany przez producenta pojazdu,
- jeżeli nie wiemy, na jaki płyn zdecydować się wymieniając substancję chłodzącą, najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w płyn markowy, oparty na nowoczesnych technologiach, a jeżeli chodzi o starsze modele aut – oryginalne produkty wytwarzane w technologii IAT bądź HOAT,
- zaleca się nie mieszać w ogóle ze sobą płynów. W sezonie letnim, gdy niezbędne jest uzupełnienie jego stanu lepszym rozwiązaniem jest dolanie wody, niż innego płynu. Należy jednak później pamiętać, aby wymienić całą zawartość zbiornika na nową ciecz bądź dodać koncentratu tej samej marki, oczywiście opartego na tej samej technologii co wcześniej użyty płyn chłodniczy. Zimą natomiast jeżeli wystąpi konieczność uzupełnienia płynu, należy sięgnąć po markowy produkt, po czym przy najbliżej okazji wymienić całą ciecz na nową.
Drogi kierowco pamiętaj, jeżeli masz problem z doborem odpowiedniego płynu chłodniczego do swojego auta, nie eksperymentuj, skonsultuj się z fachowcami. Nasi eksperci z chęcią rozwiążą Twoje wątpliwości. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/oleje-i-plyny,plyny-do-chlodnic,plyn-do-chlodnicy,65-60-87.html.