Jeden właściciel fabryk aut w Polsce? FCA omawia fuzję z Peugeot-Citroen
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że fuzja pomiędzy Peugeotem a Citroenem dojdzie do skutku. W efekcie połączenia obu koncernów w Polsce funkcjonowałby tylko jeden właściciel fabryk samochodowych. Aktualnie umowa nie została jeszcze podpisana, jednak jest to kwestią czasu. Głównym celem złączenia wspomnianych grup motoryzacyjnych jest oszczędność gotówki. Warto jednak podkreślić, że nie jest to równoznaczne z zamykaniem zakładów produkujących auta.
Czy fuzja między Fiat Chryster i PSA dojdzie do skutku?
Połączenie FCA (Fiat Chrysler Automobiles) i i francuskiego giganta PSA jest już przesądzone. Pracownicy fabryk zostali o tym oficjalnie poinformowani. Wiadomy jest, że ich warunki pracy zmienią się. Nie oznacza to jednak zmian na gorsze, czy też zwolnień. Oba koncerny nie planują zamykania zakładów, co z pewnością jest ważne dla załogi.
O interesy istniejących już zakładów dbają związkowcy. To właśnie oni walczą o utrzymanie miejsc pracy, czy też podtrzymanie zawartych umów społecznych. Nie bez znaczenia jest również kwestia wynagrodzeń. Ustalono, że obecne zarobki w fabrykach PSA są o około tysiąc złotych wyższe niż wynagrodzenie wypłacane w zakładach FCA. Fuzja może oznaczać wyrównanie, a jednocześnie podniesienie zarobków. Wciąż trwają negocjacje, więc nie można jednoznacznie stwierdzić, jak potoczą się dalsze losy wymienionych grup motoryzacyjnych.
Fabryka Jeep w Polsce? Wszystko jest możliwe
Na terenie naszego kraju nie funkcjonuje jeszcze fabryka produkująca samochody marki Jeep. Być może opisywana fuzja zmieni tę sytuację. Koncern FCA stale ulepsza pojazdy wspomnianej marku, tak aby spełniały one potrzeby europejskich użytkowników. “Baby Jeep” to model, który prawdopodobnie wejdzie do sprzedaży jeszcze przed końcem 2022 roku. W Polsce funkcjonuje dziewięć fabryk należących do koncernu Fiata Chrysler. Największy zakład znajduje się w Tychach - zatrudnia on około 2,6 tysiąca osób. W przedsiębiorstwach produkcyjnych montowane są nie tylko gotowe pojazdy. Wytwarza się w nich komponenty potrzebne do produkcji części do samochodów Alfa Romeo i innych. Warto wspomnieć o zakładzie w Skoczewie, gdzie wykonuje się głównie odlewy żeliwne.
Jeśli chodzi o koncern PSA, to na ternie Polski funkcjonują dwie fabryki. To zakłady Opla, które zostały przejęte kilka lat temu. Jeden z nich funkcjonuje w Tychach - specjalizuje się on w produkcji silników PureTech. Druga firma mieści się w Gliwicach. Planuje się tam uruchomienie produkcji aut dostawczych. Oba przedsiębiorstwa zatrudniają łącznie około 3000 osób.