Co robić gdy zablokuje się amortyzator?

Samochód jest tylko urządzeniem mechanicznym i jak każde składające się ze skomplikowanych podzespołów urządzenie ulega czasem awariom. Jednak oddając go regularnie na przeglądy okresowe w ręce doświadczonych i dokładnych mechaników, wielu niespodziewanym wydarzeniom można w porę zapobiec. Kierowcy mają tendencje do dbania o wygląd zewnętrzny, o lśniącą karoserię oraz ciekawe gadżety w aucie, ale równie ważny jest stan podwozia i jego elementów, ponieważ ma ono znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

amortyzatory.jpg

Jakie mechanizmy podwozia muszą być idealnie sprawne?

Do najważniejszych elementów składających się na podwozie auta są amortyzatory. To od nich w dużej mierze zależy bezpieczna jazda na niezbyt równej drodze oraz wysoka przyczepność, która ma ogromne znaczenie jeśli trasa jest mokra lub śliska. Sprawny amortyzator samochodowy zapewnia także płynne i bezpieczne pokonywanie zakrętów. Ten mechanizm ma decydujący wpływ na długość drogi hamowania. Niesprawne amortyzatory w aucie powodują znaczne wydłużenie odcinka od momentu rozpoczęcia hamowania do zatrzymania samochodu, a taka sytuacja stwarza duże niebezpieczeństwo dla kierowcy oraz innych użytkowników dróg.

Jak stwierdzić, czy amortyzator samochodowy jest sprawny?

Prawidłowa praca amortyzatorów w aucie jest sprawdzana rutynowo podczas okresowych badań technicznych, ale te badania z reguły są bardzo niedokładne, czasem zdarzają się ewidentne błędy, dlatego nie dają one stu procentowej pewności co do stanu mechanizmów amortyzujących.

Znana wśród kierowców oraz mechaników tak zwana metoda “na oko”, kiedy dociska się ręcznie każdy z czterech narożników auta, obserwując zachowanie amortyzatorów jest tylko powierzchownym badaniem, które jednak nie do końca daje miarodajne wyniki.

Najlepszą metodą jest obserwowanie auta podczas jazdy i wychwycenie wszelkich nieprawidłowych reakcji oraz udanie się do dobrej stacji diagnostycznej, jeśli zauważymy coś niepokojącego. Tylko diagnosta dysponujący odpowiednim sprzętem jest w stanie stwierdzić dokładnie stan amortyzatorów.

Co robić gdy amortyzator się zablokuje?

Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, to znaczy, że zlekceważyliśmy wiele niepokojących objawów, które musiały wcześniej występować. Z pewnością samochód zachowywał się niestabilnie na zakrętach, nurkował przy hamowaniu, a nawet trudno było nad nim zapanować. Zablokowany, nieodbijający amortyzator samochodowy nadaje się tylko do natychmiastowej wymiany, ponieważ dalsza jazda może poważnie uszkodzić inne części podwozia.

 
1
Kudos
 
1
Kudos

Now read this

Poznajemy najdroższe marki koncernu VW

Coraz większym powodzeniem z roku na rok cieszą się samochody marki Volkswagen. Jeżeli chodzi o to dlaczego kochamy tego typu samochody - najczęściej chodzi właśnie o ich niezawodność, jak i chodzi o ich piękno. Nic dziwnego, że do... Continue →